تعریف رشته هنرهای تجسمی- گرافیک

گرافیک برگرفته از واژه یونانی graphikos به معنای طراحی توانسته با به خدمت گرفتن بسیاری از هنرها ، در اصلی ترین رسالت خود که انتقال پیام به مخاطب است جامه عمل بپوشاند . گرافیک مترادف هنر ترسیمی تصویرسازی ، نمودار یا طرح همراه با موضوعات چاپی می باشد که در دو مفهوم سنتی و نوین که مرز بین این دو پدیده در چاپ اثر می باشد . رشته کاردانی حرفه ای هنرهای تجسمی-گرافیک یکی از رشته های گروه فرهنگ و هنر دانشگاه علمی و کاربردی واحد ۴۶ است.

هدف از رشته هنرهای تجسمی- گرافیک

مهمترین و اصلی ترین هدف رشته هنرهای تجسمی- گرافیک انتقال پیام با زبان و شیوه هنری است . دنیای امروز دنیای تبلیغات در بخشهای اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی ، اخلاقی و ……. است. از آنجایی که تبلیغات دریچه ای به سوی تغییر و اثر گذاری بر نظرات مردم است به همین خاطر رقابت در این زمینه بالاست .

آینده شغلی رشته هنرهای تجسمی- گرافیک

رشته گرافیک و بازار کار مربوط به آن هرساله از پیشرفت های چشمگیر و قابل توجهی برخوردار است و درآمدزایی مناسب آن این رشته را به باثبات ترین رشته هنری در بازارکار معرفی نموده است . پرواضح است که اغلب شرکت های خرد و کلان برای معرفی تولیدات و کالاهای خود نیاز به گرافیست دارند تا با شیوه هنری گرافیکی به این مهم بپردازند . بنابراین تقریبا هیچ سازمان ، ارگان و اداره ای نیست که متخصصین این حوزه هنری را نادیده بگیرد و از آن بهره نبرد . این رشته تحصیلی این امکان را به فارغ التحصیلان خود می دهد که در مراکز خصوصی ، دولتی و در شرکت های تبلیغاتی و همچنین به صورت خوداشتغالی فعالیت هایی مانند طراحی جلد کتاب ها و آرایش آنها ، طراحی لوگو ، طراحی پوسترها و طراحی بنرهای تبلیغاتی ، طراحی و تنها گوشه ای از فعالیت های شغلی این رشته محسوب می شوند .

مقاطع تحصیلی رشته هنرهای تجسمی- گرافیک

مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۴۶ تهران این امکان را برای کسانی که مایل به تحصیل آکادمیک در این رشته هستند در دو مقطع کاردانی و کارشناسی به صورت ناپیوسته و البته بدون آزمون فراهم نموده است .

اساتید برجسته رشته هنرهای تجسمی- گرافیک

استاد مجید عباسی – استاد بهزاد جوانبخت – استاد مرتضی ممیز (پدر گرافیک نوین ایران) – استاد کوروش پاکزاد – استاد ابراهیم حقیقی – استاد فرهاد فزونی – استاد فرشید مثقالی – ساعد مشکی و استاد مسعود نجابتی اساتید برجسته این رشته هنری در ایران هستند .

نیاز جامعه آینده به رشته هنرهای تجسمی- گرافیک

فرآیند ارتباط بصری و حل مسئله از طریق استفاده از تایپ ، فضا ، تصویر ، رنگ و کاربرد آن در تایپوگرافی – هنرهای بصری ، تکنیک های صفحه آرایی و همچنین کاربردهای رایج طراحی گرافیک شامل هویت (لوگو و نام تجاری) انتشارات (روزنامه ها و کتابها) تبلیغات چاپ ، پوسترها ، بیلبوردها – گرافیک وب سایت و عناصر ، علائم و بسته بندی محصولات همه و همه نوید رو به رشد تقاضا برای جذب بیش از پیش متخصصین این رشته را می دهند تا آنجا که درهرسال زمینه جذب ۷ تا ۱۰ هزار نیروی کارآمد برای این رشته فراهم خواهد بود .

دوره های مرکز ۴۶ در رشته هنرهای تجسمی- گرافیک

مرکز آموزش علمی و کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۴۶ تهران در دو مقطع کاردانی حرفه ای ترمی و کارشناسی حرفه ای ترمی دانشجو می پذیرد. عنوان دقیق رشته های مرکز در زمینه هنرهای تجسمی گرایش گرافیک عبارتند از کاردانی حرفه ای هنرهای تجسمی – گرافیک ، کارشناسی حرفه ای گرافیک – پوستر و نشانه ، کارشناسی حرفه ای گرافیک – گرافیک تزئینی و محیطی.

دروس مهم رشته کاردانی هنرهای تجسمی- گرافیک

طراحی پایه، طراحی پوستر، طراحی فیگور، تجزیه و تحلیل و نقد آثار هنری، هندسه مناظر و مرایا، هندسه نقوش، خوشنویسی و طراحی حروف، تکنیک های تصویرسازی، صفحه آرائی، طراحی نشانه، عکاسی پایه، مبانی فنون چاپ، مبانی هنرهای تجسمی، نرم افزار ترسیمی، نرم افزار تصویری، نرم افزار تصویرسازی از دروس مهم و تخصصی این رشته در دانشگاه محسوب می شود .

مشاهده سرفصل دروس رشته کاردانی هنرهای تجسمی- گرافیک

اطلاعات مهم رشته هنرهای تجسمی- گرافیک

از جمله موراد مهم برای کسانی که تمایل به تحصیل در رشته هنرهای تجسمی- گرافیک هستند درآمد و بازار شغلی این رشته است چرا که لیست شغل های این رشته به گونه ایست که شما می توانید در شرکت های مختلف مشغول به کار شوید . فقط این مسئله را به خاطر بسپارید که می بایستی لوازم و وسایل مورد نیاز را تهیه فرمایید چرا که در طی تحصیل به ویژه برای کارهای عملی این وسایل جزء ملزومات می باشد . نکته مهم دیگر این رشته پذیرش دانشجو در بسیاری از دانشکده های معتبر سراسر جهان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می باشد و اکثر دانشگاههای مذکور از دانشجویان بین المللی این رشته استقبال می کنند .

دارندگان مدارک فارغ التحصیلی کاردانی و کارشناسی رشته هنرهای تجسمی- گرافیک نیز مانند بسیاری از رشته های مهارتی و کاربردی در دانشگاه جامع علمی کاربردی بخاطر قابل ترجمه بودن امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در کشورهای دیگر را دارندکه این از نکات مهم و جذابیت های این رشته به حساب می آید.

 

در صورتی که به رشته کاردانی هنرهای تجسمی- گرافیک علاقه مند هستید و قصد ادامه تحصیل در این رشته و یا رشته های دیگری را دارید برای پیش ثبت نام (مشاوره) و یا ثبت نام در این مرکز آموزش علمی و کاربردی زیر نظر دانشگاه جامع علمی کاربردی در ترم آینده و دانشجو شدن در رشته مذکور فرم زیر را تکمیل نمایید و جهت اطلاعات بیشتر با شماره مشاوران مرکز و یا کانال های ارتباطی فوق تماس حاصل نمایید.

در صورتیکه متقاضی ورود به مقطع کارشناسی ناپیوسته هستید این قسمت را خالی بگذارید.
در صورتیکه متقاضی ورود به مقطع کاردانی ناپیوسته هستید این قسمت را خالی بگذارید.
دریافت از سایت خدمات الکترونیکی وزارت آموزش و پرورش به نشانی : https://my.medu.ir/ یا مراجعه به کافی نت با به همراه داشتن تصویر دیپلم و خط به نام متقاضی

تلگرام

کانال اطلاع رسانی
  •  

تماس با ما

۰۲۱۶۶۹۰۲۰۶۴ - ۰۲۱۶۶۴۲۰۴۳۳ - ۰۲۱۶۶۹۰۲۲۲۳ -
داخلی کارمندان
مشاهده

آدرس ما

تهران، خیابان آزادی، ابتدای خوش شمالی، پلاک ۲، کد پستی ۱۴۵۷۹۹۴۸۸۳
موقعیت یابی در نقشه
مشاهده

اینستاگرام

کانال اطلاع رسانی
  •